Evliya Çelebi

Ardahan Şeytan Kalesi

Ardahan Şeytan Kalesi

Ardahan Şeytan Kalesi
Evliya Çelebi, 24 Ekim 2017
Seyahatname:
Ardahan'ın nadide eserlerinden biri olan Şeytan Kalesi çoğu kaleye göre birçok avantaja sahip. Diğer kalelere baktığımızda ya şehirlerin etrafını surlarla çevrili olduğu bir yerlerde kurulmuştur.

Ancak Şeytan Kalesi yada diğer adıyla İblis Kalesi 'nin etrafı sarp, uçurum kayalıklı dağlarla çevrilmiş bir alanda bir tepeciğin üzerine kurulmuştur. Bunun verdiği avantaja bir de 2 metre civarı duvarlarda eklenince bölgeye saldırmak akıl karı bir iş olmuyordu.

Çoğu kaynağa göre yapısal özellikleri de incelenince Urartular döneminde yapıldığı söylenen kalenin yapım tarihi tam olarak bilinmemektedir. Ancak Osmanlılar devride dahil olmak üzere bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Kaleyi gezerken yıkık surlar içinde buralarda kim bilir kimler yürümüştür diye düşünmeden edemezken kalenin bazı kısımlarında insanlığını unutan varlıklar tarafından atılmış çöpler ile tarihimize ne kadar çok değer verdiğimizi de göstermeden edemiyoruz.

Kalede; su sarnıcı, erzak deposu ve şapel bulunduğu düşünülmektedir. Ayrıca suya doğru ginen gizli bir su yolu olduğu yıkıntılardan anlaşılmaktadır.

Kaleninde içinde bulunduğu bir efsaneye göre bu kalenin benzeri 2 adet kale Gürcistan sınırları içerisinde yer almaktadır. Krallardan biri ölen kızının naaşını ve kızını tüm hazinesiyle birlikte bu 3 kaleden birine gömmeleri için birkaç askerine emir vermiş. 3 kalede de mezar yapılmış ve bunlardan birine tüm hazine ve kız ile birlikte gömülerek 3 mezarda kapatılmış.

İşlerini bitiren askerler geri döndükten sonra kral bu bilgileri bilen tek kişiler onlar olduğu için emrindeki o askerleri öldürtmüş. Böylece burasıda günümüzde dahi definecilerin uğrak yerleri arasına girmiştir.

İLGİLİ SEYAHATNAMEYE GİTMEK İÇİN TIKLAYIN
Fotoğrafçı:
Bu seyahatnamedeki mekanlar @looktr adlı üyemiz tarafından çekilmiş ve OsmanlıFM üye ve ziyaretçilerine hediye edilmiştir.
  Görüntülenebilecek yorum bulunmuyor.
 • Kategori:
  Kaleler
  Seyyah:
  Evliya Çelebi
  Tarih:
  24 Ekim 2017
  Görüntüleme Sayısı:
  2,783
  Yorum Sayısı:
  0

  EXIF Verisi

  Vesika Boyutu:
  2.1 MB
  Vesika Türü:
  image/jpeg
  Genişlik:
  4160px
  Yükseklik:
  3120px
  Açıklık:
  f/4.0
  Marka:
  SONY
  Model:
  DSC-HX400V
  Tarih / Saat:
  2017:09:24 18:16:56
  Pozlama Süresi:
  1/125 sec
  ISO Hız Oranı:
  ISO 250
  Odak Uzaklığı:
  18.55 mm
   

  Not: EXIF verisi sadece geçerli vesika biçimlerin verisini saklar. Resim yükledikten sonra değiştirilmiş (çevrilme, döndürme, kırpma gibi işlemlerden geçmiş) olabilir.