Türkgözü Köyü - Posof - Ardahan

'Fotoğrafhane' forumunda looktr tarafından 8 Kasım 2017 tarihinde açılan konu

 1. looktr

  looktr Köylü
  Reaya

  Katılım:
  26 Eylül 2017
  Mesaj:
  3
  Alınan Beğeniler:
  3
  Ödül Puanları:
  3
  Konuşmalarımızda Türkiye'yi bir uçtan bir uca tarif etmek için "Edirne'den Kars'a" derdik eskiden. Ardahan il olduktan sonra artık "Edirne'den Ardahan'a" diye söz ediliyor. Ardahan'ın da en doğusunda yer alan Posof ilçesine bağlı Türkgözü köyünden bahsetmek istiyorum bu konuda. Gürcistan Vale kasabasına sınır olan bu köyde sınır kapısı bulunduğu için önemi artmaya başladı. Bakü tiflis Ceyhan boru hattı bu köyde Gürcistan'dan gelip ülkemize giriş yapıyor. Şu anda yeni yapılan TANAP doğalgaz boru hattı da yine buradan giriş yapıyor.

  Kars tarafında iklim çok sert olduğu için çevresi meralarla doludur. Ağaça neredeyse hiç yok gibidir. Ardahan'ı geçip Posof'a geldiğimizde karadeniz ikliminin etkisini görmeye başlarız. Yolun iki yanı yemyeşil çeşit çeşit ağaçlarla çevrilidir. İçi dışı kırmızı elma, fındık, yabani kiraz gibi yörenin doğasında kendiliğinden yetişen, bir kısmı endemik birçok bitki vardır.
  Türkgözü köyünde gezerken birçok yerde dağ çileğine rastlarsınız. Ayrıca doğru yeri bulursanız bolca salep (orkide) bitkiinden de görürsünüz.
  Türkgözü köyünde kendiliğinden oluşmuş birkaç gölet vardır. Bunlarda yabani ördek ve kuşlara rastlarsınız.

  Sizleri Türkgözü köyünde çekmiş olduğum şahane fotoğraflarla baş başa bırakıyorum.
   

  Ekli dosyalar:

  Hünkar ve Enka bunu beğendi.