Padişahlar Neden Yabancı Kadınlarla Evlenmiş?

'Osmanlı Devlet Yapısı' forumunda Hünkar tarafından 26 Ekim 2017 tarihinde açılan konu

 1. Hünkar

  Hünkar El Muzaffer Daima
  El Muzaffer Daima

  Katılım:
  3 Ağustos 2017
  Mesaj:
  177
  Alınan Beğeniler:
  30
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  Payitaht
  Osmanlı Padişahları Neden Yabancı Kadınlarla Evlendi.jpg

  Bazı kendini bilmezler çıkıyor diyorlar ki binlerce Türk kızı varken neden çıkıp elin gavur kızıyla evleniyor. Şimdi bu konuyu ben günlerdir yaptığım açıklamalara dayanarak ele alıyorum.

  Osmanlı'da hiçbir millet ayrıcalıklı değildir. Zira İslamiyet bunu emretmiştir. Herkes kardeştir ve eşittir. Osmanlı'da bu gelenek Fatih Sultan Mehmet'ten sonra başlamıştır. Zira Bu döneme kadar Aydınoğulları, Germiyanoğulları, Dulkadiroğulları gibi beylikleri kendine bağlamak için padişahlar bu beyliklerden kız alıyorlardı. Ancak Fatih Sultan Mehmet tüm beylikleri kendine bağlayıp ufak tefek prenslikleri de yıktığı için geriye kız alacak Macaristan, Fransa gibi kafir devletler kalıyordu. Ancak bunlardan kız almak bize zarar verirdi. Bu yüzden Osmanlı Devleti harika bir sistem kurdu.

  Bu sistemde Harem denilen okula çeşitli ülkelerden ufacık daha çocuk yaşta çocuklar getirildi ve eğitime tabii tutuldu. Bu okuldan yetişen kızlar normal bir Türk kızından 10 kat daha iyi bir islami terbiye almış bir kız olurdu. Haremi sadece padişahın gelip kızlarla gönül eylediği bir mekan olarak sanılmasını sağlayan batıyada buradan selamlar (!).

  Haremde yetişen kadınlar normal Türk kızından 10 kat daha iyi bir eğitim ve terbiyede olurlardı. Bundandır ki Osmanlı padişahları sadece gönül eyler diyemezsiniz. Öncelikle bu sistemi anlamalısınız. Bunu anlamadan bu konuya vâkıf olamaz ve bu konu hakkında bir fikre varamazsınız.

  Ayrıca düşünün siz bir padişahsınız, evleneceğiniz kadını tebaanızdan biri olan Ahmet beyin kızı Dilşah olarak seçtiniz. Dilşah sizinle evlendi. Siz ona güç ve kudret ihsan eylediğinizde o sürekli olarak ailesine yardımlar yapacaktı. Ayrıca siz öldüğünüzde Dilşah hatunun erkek kardeşi de tahtınıza ortak olacaktır ki bu olayları hepten sarpa saracaktır.

  Anlayacağınız üzere yabancı ülkelerden getirilen ve bu muazzam eğitime tabi tutulan bu hatunların aileleri ile tüm ilişiği kesilecek ve ailesiyle iletişim kurma şansı olmayacağı için hanedan ve devlet güvende olacaktır.

  Yabancı bir kadın olan Hürrem Sultan sandıklar dolusu bağışlar yapması bile çok önemli bir şey değil mi? Bunu hangi Türk hatun yapardı onca zenginliğin içinde. Eğer bir Türk hatun ile evlenirseniz o yardımlar halka mı giderdi yoksa hatunun ailesine mi bir düşünmek gerek. İşte bu yüzden önce haremi anlamalısınız. Orayı sadece gönül eğleyecek bir yer değil oranın çok kuvvetli bir okul olduğunu anlamalısınız.

  Osmanlı FM / Hünkar...
   
  AKINCI ve Enka bunu beğendi.